Otok Hvar zna što znači hodati za križem. Dok smo prolazili dolinu Starogradska polja svaki radnik koji nas je primjetio je stao u svom poslu, skinuo kapu i prekrižio se. Ide križ. Ljudi ga slijede. Dovoljno je to za odati počast. Otok Hvar zna što znači slijediti križ. A sada to znaju i svi sudionici 55. planinarskog križnog puta.


55. Planinarski križni put na otoku Hvaru

Htjeli bismo vidjeti Isusa. ( Iv 12, 21)

Pod pokroviteljstvom Povjerenstva za pastoral mladih Hvarske biskupije, a u organizaciji naše udruge Ekosspiritus i SKAC-a Split održan je 21. i 22. ožujka 2105.  na otoku Hvaru 55. planinarski križni put. Otok Hvar ovom prilikom okupio je 900 mladih iz svih krajeva Lijepe naše i susjedne Bosne i Hercegovine u želji da dva dana provedu u hodanju za križem, pod geslom : „Htjeli bismo vidjeti Isusa“( Iv 12, 21 ),u promišljanju kako u križu pronaći odgovor na mladenačku stvarnost punu izazova. Bilo je tu mladih od Samoborskog prigorja, Zagorja i Zagreba, preko Splita i Hvara sve do Viteza i Dubrovnika. U vremenu sve većih podjela u našem društvu, ali i svijetu općenito 900 mladih ljudi okupljenih oko jednoga križa bilo je znak nade za ove vrijeme i ove prostore. Vidljivo je to bilo u ljudima pored kojih je ova živa rijeka mladih prolazila, a koji bi pred tim prizorom ostavljali svoje poslove i šutke promatrali sklopljenih ruku kako stotine mladih prolaze pored njih u molitvi, pjesmi, razgovoru, a ponekad i šutnji. Osjetilo se to i u energičnim i poticajnim nagovorima i propovijedima lokalnih župnika predvođenih propovjednicima, Povjerenika za pastoral mladih don Ante Matulića i biskupa hvarskog mons. Slobodana Štambuka koji su okupljene mlade podsjetili da križ daje snagu onda kada ga se prihvati s punim povjerenjem i pozvali ih da nose dobro i budu dobro u ovome svijetu.

Sam hod započeo je u svetištu Gospe od Zdravlja iznad Jelse i preko starigradskog polja završio prvi dan u Stari gradu gdje je bila organizirana večera i noćenje za mlade. Prvi dan zaključen je dramskom aktualizacijom svadbe u Kani Galilejskoj u izvedbi SKAC-a Split, nakon čega je slijedilo predstavljanje Faroskih kantadura i njihovih korizmenih napjeva. Vrhunac večeri bilo je svečano euharistijsko slavlje koje je predvodio don Matulić u suslavlju desetak svećenika. Drugi dan je vodio od Stari grada kroz staze među starim suhozidima pored lokalnih crkava do svog završetka u župnoj crkvi u Vrbanju gdje je svoj zaključak ovo hodočašće imalo u svečanom euharistijskom slavlju koje je predvodio mons. Štambuk uz koncelebraciju desetak svećenika..
Ovaj pohod još jednom je pokazao kako Križ Kristov koji je u liku običnog kućnog raspela prije 500 godina proplakao i time spriječilo sukob na otoku Hvaru i danas ima istu snagu nadrasti društvene i geografske podjele i učiniti 900 mladih koji se međusobno ne poznaju braćom i sestrama.